Specjaliści
w twojej okolicy

sprawdź

RELACJA-WARSZTATY PARKIECIARSKIE NA TARGACH BUDMA 2023

  

 

WARSZTATY PARKIECIARSKIE SPP na targach BUDMA 2023

SPP zaprezentowało nowe wydanie książki

    „Współczesny Parkieciarz. Podstawy Wiedzy i Praktyki Zawodowej”

 

Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy zorganizowało w dniach 31.01.-03.02.2023  Warsztaty Parkieciarskie. Tradycyjnie  Warsztaty odbywały się w ramach  targów Budma 2023 w Poznaniu. Targi BUDMA 2023 to największe spotkanie branży budowlanej w Europie Środkowo-Wschodniej, to znakomite forum dla promocji profesjonalnego stolarstwa i parkieciarstwa oraz firm całej branży materiałów, elektronarzędzi, urządzeń i usług branży podłóg drewnianych. Na obszarze blisko 600 m2 zostały wyodrębnione stanowiska do praktycznych pokazów najnowszych produktów, technologii liderów branży parkieciarskiej. Obok stoisk sponsorów – partnerów wydarzeń, Stowarzyszenie przygotowało specjalne strefy do przeprowadzenia poszczególnych przedsięwzięć: strefa praktycznych pokazów i szkoleń, strefa wykładów i prezentacji oraz pokazów multimedialnych, strefa spotkań i rozmów biznesowych. Jednakże najważniejszym wydarzeniem Warsztatów Parkieciarskich była uroczysta prezentacja nowego, zaktualizowanego wydania książki „Współczesny Parkieciarz. Podstawy Wiedzy i Praktyki Zawodowej.” Ale po kolei…

Jako wiodące tematy praktycznych pokazów przygotowano zagadnienia:  

1. Renowacja posadzek drewnianych – nowoczesne technologie w praktyce – zaprezentowane z wykorzystaniem maszyn i elektronarzędzi firmy Janser i Festool oraz materiałów lakierniczych i olejowych firmy Blanchon. Warsztat prowadził Marek Molczyk  (doradca techniczny Blanchon) oraz Jakub Kobzdej doradca techniczny Janser. Pokazy prezentowano na posadzce parkietowej montowanej na płytach OSB przez mistrza parkieciarstwa Łukasza Kenio (wzór jodełka klasyczna i francuska). Parkiety dostarczyły firmy Mat-tar i Walczak oraz PromisWood.

2. Sztuka intarsji przy wykonywaniu i renowacji pałacowych posadzek drewnianych – niestety z uwagi na niedyspozycję prowadzącego, w to miejsce zorganizowano warsztaty przygotowujące nowe opracowanie „Warunki Wykonywania i Odbioru Robót Parkieciarskich”, prowadzone przez Piotra Pióro z udziałem rzeczoznawców ds. parkieciarstwa SPP, pozycji bardzo oczekiwanej przez środowisko branży parkieciarskiej i budowlanej.

Na szczególną uwagę zasługuje bogaty program referatów i prezentacji przygotowanych w formie wykładów i pokazów firm, specjalistów, ekspertów, jako otwarte szkolenia specjalistyczne dla parkieciarzy, rzeczoznawców, inżynierów budownictwa i architektów. Zaprezentowano następujące zagadnienia:

 

  • „Wybrane aspekty powłok lakierowych w parkieciarstwie, badania powłok” - Tomasz Krystofiak, Milena Henke, Barbara Lis
  • „Stabilizacja materiałów podłogowych z drewna litego na wybranych przykładach” - Marek Wieruszewski
  • „Przedpremierowe omówienie książki „Współczesny Parkieciarz. Podstawy Wiedzy i Praktyki Zawodowej” - Andrzej Noskowiak
  • „Stare i nowe problemy dotyczące posadzek z drewna” - Andrzej Noskowiak
  • „Nowości Festool - elektronarzędzia dla Parkieciarzy” - Kamil Parada  
  • „Wprowadzenie do problematyki odnawiania posadzek drewnianych - metodologia wykonania i zagrożenia” - Piotr Pióro
  • „Funkcjonowanie posadzki drewnianej na ogrzewaniu podłogowym - sprawozdanie z testu poligonowego” - Tadeusz Woźniak
  • „Nowości produktowe firmy MAFELL” - Marcin Kremer

 

Na stoiskach firmy partnerskie – sponsorzy Warsztatów prezentowały swoje produkty i technologie.

Firmy FESTOOL i MAFELL zaprezentowały najnowsze urządzenia i elektronarzędzia dla profesjonalistów – parkieciarzy, stolarzy, cieśli, itp. (dużym zainteresowaniem cieszył się zaprezentowany przez Festool innowacyjny Egzoszkielet). Innowacyjne produkty oraz aktualne technologie wykańczania, ochrony, dekoracji, pielęgnacji i renowacji powierzchni posadzek drewnianych pokazała firma BLANCHON. Najnowsze kolekcje i innowacyjne rozwiązania parkietów, desek warstwowych oraz litych prezentowały firmy MAT-TAR, WALCZAK i PROMISWOOD. Specjalistyczne oprogramowanie w budownictwie drewnianym zaprezentowała firma SEMA.

Szczególnym wydarzeniem Warsztatów była oficjalna premiera nowego wydania książki: „Współczesny Parkieciarz. Podstawy Wiedzy i Praktyki Zawodowej” edycja 2023 – pozycji  bardzo oczekiwanej przez branżę parkieciarską i szkolnictwo zawodowe.

Stowarzyszenie jako wydawca uznało potrzebę przygotowania uaktualnionej edycji książki pt.  „Współczesny Parkieciarz. Podstawy wiedzy i praktyki zawodowej”.

Do współpracy udało się pozyskać grono wybitnych praktyków i naukowców, którzy na podstawie opracowania Zbigniewa Wolskiego przygotowali poszerzoną i zaktualizowaną książkę. Zachowano ogólną konstrukcję poprzedniego wydania, natomiast opracowanie poszczególnych rozdziałów powierzono specjalistom z zakresu technologii drewna, parkieciarstwa, obróbki drewna, wykańczania i zabezpieczania posadzek drewnianych, techniki połączeń oraz wzornictwa. Zespół autorów poszczególnych rozdziałów tego wydania – Tomasz Krystofiak, Andrzej Noskowiak, Małgorzata Okoń-Grotowska, Piotr Pióro, Marek Wieruszewski i Tadeusz Woźniak to doświadczeni naukowcy i praktycy prowadzący firmy parkieciarskie, którzy pracowali pod kierunkiem dr hab. inż. Pawła Kozakiewicza, prof. SGGW, z Katedry Nauki o Drewnie i Ochrony Drewna Instytutu Nauk Drzewnych i Meblarstwa SGGW w Warszawie (obecnego na premierze poprzez zdalnie przesłany przekaz – nagranie z wystąpienia poniżej).  

Na około 430 stronach zawarto szerokie kompendium wiedzy przydatnej w kształceniu i doskonaleniu zawodowym parkieciarzy.

Tak jak poprzednio, także tym razem przygotowanie merytorycznej publikacji spotkało się z uznaniem i wsparciem firm wykonawczych, a także firm dostarczających materiały parkieciarskie, elektronarzędzia i technologie, które od wielu lat współpracują z SPP. Sponsorem generalnym ukazującej się właśnie publikacji jest FESTOOL Polska, a sponsorami głównymi firmy: MAFFEL i JAWOR-PARKIET. Sponsorami wydania były również firmy: BAUTEC POLSKA, DLH , EURO-NOVA, MAT-TAR i TANEL.

W premierze wzięli udział  autorzy poszczególnych rozdziałów, redaktorzy, zaproszeni goście i oczywiście sponsorzy nowego wydania, których na tę okoliczność Wydawca – Stowarzyszenie „Parkieciarze Polscy” - uhonorował okolicznościowymi dyplomami i pierwszymi egzemplarzami książki. Niuanse nowego zaktualizowanego wydania książki przedstawił dr inż. Andrzej Noskowiak.

Uroczysta premiera zakończyła się poczęstunkiem, przy którym chętnie dyskutowano o nowym zaktualizowanym wydaniu książki.

 

Z ogromną satysfakcją przyjęliśmy wyniki licytacji 6 egzemplarzy nowego wydania książki „Współczesny Parkieciarz. Podstawy wiedzy i praktyki zawodowej”, przekazanych przez Stowarzyszenie na licytacje dla wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP), za pośrednictwem grupy Cykliniarze&Parkieciarze Michała Czarneckiego i grupy Jarosława Gawiny. Najwyższa osiągnięta kwota za egzemplarz wyniosła 850 zł.

 

Sponsorem Generalnym Warsztatów była firma FESTOOL, a sponsorem głównym firma MAFELL. Wydarzenia sponsorowały również firmy: BLANCHON,  MAT-TAR, PROMIS WOOD, SEMA i WALCZAK .

Patronat instytucjonalny nad Warsztatami objęła Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, a obsługę medialną zapewniły: Gazeta Przemysłu Drzewnego i Kurier Drzewny oraz portal Drewno.pl.

 

>> link do dokumentacji zdjęciowej <<  

 

  

  

  

 

 

 

 

Firmy wspierające